EDITH: Železniční doprava musí být katalyzátorem změn
EDITH Managing Director Richard Zienko

V exkluzivním rozhovoru s generálním ředitelem společnosti EDITH Richardem Zienkem hovoříme o úspěšných a nezbytných strategiích v situaci, kdy dochází k výrazným změnám v dynamice železniční nákladní dopravy a kdy je třeba zajistit dopravu šetrnou ke klimatu.


RM: EDITH GmbH & Co. KG nabízí různé služby. Jaké to jsou a jak dlouho je nabízíte?

Richard Zienko: EDITH GmbH & Co KG (EDITH) je železniční inženýrská společnost, která poskytuje služby různým železničním provozovatelům v Německu a Evropě. EDITH se zaměřuje na oblasti podnikání v oblasti železničního provozu, inženýrství, školení a testování, softwarových řešení, činnosti nezávislého hodnotícího orgánu (AsBo) a právních služeb.

RM: Železniční nákladní doprava prošla v posledních letech velkými změnami. Jak se EDITH GmbH & Co. KG přizpůsobila těmto změnám, aby zůstala konkurenceschopná v měnícím se prostředí železniční nákladní dopravy?

Richard Zienko : Železnice je nejefektivnějším druhem dopravy. Pro dosažení cílů ochrany klimatu je třeba podporovat železniční dopravu. Vláda v generálním plánu definovala první kroky k posílení železničního sektoru. To vyžaduje transformaci železnic. Zavedením inovativních a převratných technologií, jako je velké rozšíření ETCS a instalace DAK, může železnice zůstat udržitelná a konkurenceschopná. EDITH je založena na digitální transformaci. Systémy řízení bezpečnosti, školení a jednotlivé procesy musí být digitalizovány, aby splňovaly složitost a rozsah požadavků. Služby a softwarové produkty společnosti EDITH tento cíl odvětví podporují.

RM: Digitalizace dopravy je v nákladní dopravě stále důležitější. Jak se EDITH GmbH & Co. KG využívá digitální řešení k optimalizaci logistiky železniční nákladní dopravy a nabízí svým zákazníkům lepší služby?

Richard Zienko : Poskytováním našeho softwaru Rail Network ovlivňuje EDITH digitalizaci železniční dopravy a přispívá tak k optimalizaci železničního provozu. Náš software vyvíjejí železničáři pro železničáře. Pomáhají nám k tomu naše dlouholeté zkušenosti v oblasti železničních služeb a každodenní kontakt s praktickými problémy. Rail Network je modulární software a nabízí řešení pro e-learning, správu dokumentů, digitální znalost tratí, registr kompetencí a reporting. Náš software v současné době nabízí pět inovativních modulů: WBT, DocSync, KomReg, GPS-S a Report. Díky WBT mohou vaši zaměstnanci absolvovat úvodní a školicí kurzy online. DocSync se postará o distribuci dokumentů do zařízení vašich zaměstnanců a nabízí jednoduché a pohodlné možnosti konfigurace přístupových práv na základě skupin. GPS-S umožňuje snadno zaznamenávat trasu, modelové řady a místní znalosti řidičů. KomReg umožňuje snadno a pohodlně spravovat dovednosti vašich zaměstnanců díky nastavitelnému předvýběru. Report umožňuje digitální správu výkazů. Předávací kniha, PZB a hlášení o závadách se zadávají prostřednictvím aplikace a jsou okamžitě k dispozici v digitální podobě pro další zpracování.

RM: Sítě železniční nákladní dopravy se rozšiřují na mezinárodní úrovni. Jak může EDITH GmbH & Co. KG pomoci s povolovacími řízeními v souvislosti s koncesním přístupem k železniční síti nebo se složitostí dodržování předpisů atd.?

Richard Zienko: V rámci implementace 4. železničního balíčku EU dne 16. června 2020 byla přijata bezpečnostní směrnice SMĚRNICE EVROPSKÉHO PARLAMENTU A RADY (EU) 2016/798 ze dne 11. května 2016 o bezpečnosti železnic a DELEGOVANÉ NAŘÍZENÍ KOMISE (EU) 2018/762 ze dne 8. března 2018 o společných bezpečnostních metodách pro používání železniční infrastruktury. března 2018 o společných bezpečnostních metodách týkajících se požadavků na systémy zajišťování bezpečnosti podle směrnice Evropského parlamentu a Rady (EU) 2016/798 a o zrušení nařízení (EU) č. 1158/2010 a (EU) č. 1169/2010 jako právního základu. S účinností od 16. července 2020 je vedení železnic povinno zavést a podporovat kulturu bezpečnosti. Do této chvíle nebyly známy žádné poznatky o podnikových kulturách, které by výslovně ovlivňovaly bezpečnost na železnici. Pro splnění těchto požadavků jsou železnice povinny vytvořit podnikovou kulturu pro zvýšení bezpečnosti na základě stávajících doporučení a publikací národního dozorového a licenčního orgánu a implementovat ji do systému řízení bezpečnosti (SMS).

Na základě zjištění společnosti EDITH GmbH & Co KG byl vypracován návrh koncepce, kterou mohou železniční společnosti použít jako vodítko při rozvoji a zavádění pozitivní kultury bezpečnosti. Zahrnuje základní požadavky na podnikovou kulturu, které byly zpracovány v literatuře, a požadavky ERA. Zavedení, které je považováno za doporučení k činnosti, je zaměřeno na procesní instrukci, kterou lze začlenit do systému řízení bezpečnosti železničního podniku. Jako součást systému řízení bezpečnosti železnic mají být do struktury zavedeny následující dokumenty jako minimální požadavky, které jsou vyžadovány v rámci povolení nebo dohledu vnitrostátního orgánu pro bezpečnost železnic:

a. Bezpečnostní předpisy

b. Kultura bezpečnosti jako nadřazený dokument

c. Postupové pokyny pro uplatňování kultury bezpečnosti

d. Formuláře pro měření kultury bezpečnosti prostřednictvím její analýzy a pro stanovení opatření v akčním plánu.

RM: Pandemie COVID-19 postavila odvětví logistiky před nebývalé výzvy. Můžete vysvětlit, jak jste zvládli narušení a udrželi v těchto nejistých časech své školicí a testovací středisko v provozu?

Richard Zienko : Omezení kontaktů ztížilo výcvik a testování. Digitalizace procesu výcviku a zkoušek je nezbytná pro zajištění splnění zákonných požadavků, zejména těch, které jsou stanoveny ve vyhlášce o průkazech způsobilosti k řízení vlaků. Naše školicí a zkušební středisko, které je uznáno Spolkovým železničním úřadem, nabízí naše kurzy různými způsoby. Mohou být prezenční, online (digitální učebna), hybridní (online a prezenční) nebo distanční (samostudium s podporou). Vzhledem k pandemii jsme naše školicí a testovací středisko rozšířili o e-learningový portál EDITH. Naše kurzy distančního vzdělávání na e-learningovém portálu EDITH jsou schváleny Státní ústřednou pro distanční vzdělávání. Účastníci těchto kurzů pracují samostatně, na vlastní odpovědnost a v individuálně stanoveném časovém rámci. Školí se prostřednictvím pravidelných webinářů a v závislosti na kurzu také v praxi a na simulátoru. Na konci programu skládají osobní zkoušku a obdrží certifikát.

RM: EDITH GmbH & Co. KG si představuje budoucnost železniční nákladní dopravy. Jaké trendy nebo inovace budou podle vašeho názoru v příštích letech utvářet železniční nákladní dopravu a jak se vaše společnost staví k využití těchto příležitostí?

Richard Zienko: Inovace jsou klíčovým faktorem hospodářského úspěchu a poskytují konkurenční výhodu. Postoj společnosti k inovační politice je patrný z jejích strategií a firemní kultury. Jako příklad lze uvést dvě zásadní klíčové technologie, které jsou v současné době ve startovních blocích a připraveny k vývoji a které by mohly způsobit revoluci a radikálně změnit železniční průmysl, a tím jej učinit udržitelnějším. Oba projekty nelze realizovat, protože nebyla uplatněna digitální transformace se všemi jejími aspekty. Namísto toho byly financovány pouze technické projekty v oblasti vývoje s cílem dosáhnout technologického pokroku. Nyní je technologie připravena k použití a celkový systém to neumožňuje. První technologií, kterou je třeba zmínit, je evropský systém řízení vlaků (ETCS). Další technologií, která vyžaduje radikální změnu, je digitální automatické spřáhlo (DAC). Popis těchto dvou revolučních technologií ilustruje potřebu a poskytuje základ argumentace pro radikální změnu bez uplatnění digitální transformace. EDITH se specializuje na digitalizaci a aplikaci inovativních technologií s cílem systematicky strukturovat digitální transformaci v železničním sektoru.

Chcete dostávat podobné články na svůj e-mail?

Ještě nepoužíváte platformu RAILVIS?

Pronajměte si vagón, prodejte lokomotivu, najděte kontejner, převeďte volnou kapacitu do zisku. Platforma RAILVIS je nástroj, který potřebujete.

Vyzkoušejte Železniční Tržiště RAILVIS
RAILVIS screenshot

Další zprávy

Nejčtenější